مهندسی بینهایت
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

مقدمهامروزه مسائل پیش رو با راه حل های دیروز، حل شدنی نیست. پیشبینی آینده مشکلات غیر منتظره را حل نمیکند و مهارت فراشناختی تشخیص مهمترینهاست. باید برای آینده سازی اقدام کرد. امروزه در کارهای عمرانی، شرایط کارگاه ها، قواعد بازی کم فروشان و سودجویان، تاثیر تحریم های بین المللی بر اقتصاد و صنایع کشورمان به حدی بیرحم، پیچیده، پویا و نامطمئن گردیده که افراد، شرکت ها و حتی دولت ها دیگر نمیتوانند با تغییرات سطحی و ظاهری در ساختارها، روش ها، سیستم ها و غیره، حیات بلند مدت و منافع ذینفعان را تضمین کنند. خلاقیت و کار آفرینی از موضوعاتی آینده ساز هستند که در سطوح مختلف اعم از فردی، گروهی و نیز در جوامع کوچک و بزرگ پدیدار میشوند. متاسفانه نوآوری برای جامعه سنتی با طرز تفکر شکل گرفته هرچند مفید، ارزان و مطمئنتر باشد ولی مورد استقبال و افراد این جوامع قرار نمیگیرد و یکی از دلایل آن که در من و شما هم کمو بیش نیز هست، مقاومت در برابر تغییر است. این مقاومت را مانعی بر سر راه نو آوری خلاقانه دانسته و همه ی شما خوانندگان را به حرکت در راستای بر طرف کردن آن دعوت می کنم. برای شروع بهتر است اول سراغ جوانترها رفت، چنانکه پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت محمد (ص) برای تغییر و امر رسالت خویش چنین کرد. در سازمانهای امروزه نیز به عنوان مهمترین و عامترین مفهوم اجتماعی حاکم از بالاترین رده سازمانی تا پایینترین، باید چنین فرهنگی را در اذهان مدیران، کارکنان و ارباب رجوعان خود به وجود آورد. فقط سازگاری با تغییر کافی نیست، بلکه باید آنرا دوست داشت.
دیگر نمیتوان با دلبستن به توان بالای کاری در کارهای تکراری بر رقبای کوچک، منعطف، نوآور، فرصتگرا، کم هزینه و کار آفرین چیره شد. تکرار، تامل و انتظار جایز نیست، کاری کنید. ترس از از دست رفتن موقعیت فعلی را از خود دور کرده و خود را با تغییر بهتر بالا بکشید. برای توقف در این وضع، آینده ای وجود ندارد، دوستان باید آنرا خلق کرد. آری شما هستید که میتوانید از هیچ همه چیز بسازید. 
بعضا میگویند که کارکردن در ایران بسیار سخت است اما باید بدانید که هر جا که بروید آسمان همین رنگ است و صدای طبل از دور خوش است. برای شما کشور محل فعالیت نباید تفاوتی کند زیرا این شمایید که با توجه به معلومات خود وبکارگیری امکاناتی که فراهم کردنش در همینجا برایتان آسانتر است آستین همت را بالا میزنید.
همانطور که میدانید فکر و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف بسیار مهم هستند و یکی از اهداف من در اینجا این است که به شما دوستان  در روشنتر شدن گزینه های انتخاب  و نحوه ی دسترسی به اهدافتان در فعالیتهای عمرانی کمک کرده و این جانب رضا مکوندی در حضور اساتیدی که این مطالب را میخوانند درس پس داده باشم. باشد که با معرفی و توضیح کارها به زبان عامیانه، برای مخاطبین با مدارک و درجات تحصیلی مختلف، خدمتی به جامعه کرده باشم. چراکه زکات علم نشر آن است.
 افراد مختلفی با معلومات متفاوت راجع به فعالیت های متداول عمرانی وجود دارند که میخواهند وارد بازار کار داغ آن شوند. آنان برای شروع با سردرگمی، سوالات، موانعی همچون مشکلات مالی، علمی، تجربی و غیره ی زیادی نسبت به فعالیت انتخوابییشان مواجه هستند. دانشجویان بی تجربه ی رشته ی عمران، کسانی که از فعالیت کاری فعلی خود ناراضی هستند و قصد تلاش در عرصه ی جدیدی دارند، حتی فعالان علاقه مند به گسترش یا ارتقاع شغلی  مرتبت عمرانی، همه و همه مخواطبین این کتاب میباشند. به همین جهت ایده ی نوشتن کتابی با این موضوع را لازم، موثر و مفید دانسته و بر آن شدم که با تکیه بر تجربیات و معلومات شخصی خود و اساتیدم، قدم مهمی در این خصوص بردارم. سعی شده که مطالب برای کلیه ی افراد مفید و راه گشا باشد.
فکر خوب
فکر خوب در کنار زحمات شما باعث ایجاد چرخه ای مفید میشود که خود و دیگران را از آن بهره مند می گردانید. پس با طراحی یک مسیر درست برای کار آفرینی تلاش کنید و با رسیدن به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتتان نگزارید زحمات خود و دیگران پایمال شوند.
امروزه شرایط اجتماعی، کسب و کار در همه رشته ها بلاخص عمرانی، چندیست وارد عصر جدیدی شده که رقابت و بلاخص نبود نقدینگی را نمیتوان کتمان کرد. این عصر، عصر دشواریست. ایجاد خلاقیت در کنار تجربه، فضای نوآوری را لمس کرده و کارآفرینی، نوآوری ایجاد شده را برای کسب ثروت در سطح تجاری مطرح میسازد. موفقیت مهندسین نخبه، جوان و به روز در ایجاد دفاتر، شرکتهای کوچک، با استفاده از فن آوری و نرم افزارهای جدید، عاملی تهدید کننده برای شرکتهای سنتی گرا است. این شرکتها برای جبران این خلآ تغییراتی را در سطوح سازمانی و میدانی خود انجام داده و وادار می شوند افرادی را در این راستا به خدمت بگیرند. توجه و همکاری با افراد خبره، علاقمند به مسائل و روشهای نوین و دست اندرکاران آنها، علاوه به کمک به این شرکت ها و سازمان ها، به موضوع توسعه جامعه از طریق توسعه فرهنگی، آموزشی و تحقق تغییر، کمک کرده و یکی از بهترین راه های دستیابی به بازارهای جدید و کسب منفعت بیشتر میباشد.
 ضرورت توجه به ساز و کارها و سیاستگزاریهای مناسب برای بسترسازی و جا افتادن این فرهنگ در کلیه ی سطوح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با توجه به رعایت منافع کلیه ی ذی نفعان اعم از صاحبان و مدیران، سهامداران، مشتریان، کارکنان و عموم جامعه متجلی ساخته و زمینه پیشرفت خلاقانه و کار آفرینی را فراهم می سازد.

فعالیت های عمرانی دارای قدمت تاریخی زیادی بوده و به صورت اختیاری و اجباری عده زیادی در این زمینه مشغول به کار بوده و هستند. فعالیت در زمینه های مختلف این رشته برای خیلی ها جذابیت داشته به طوری که به دلیل علاقه به آن خلاقانه به صورت پاره وقت، نیمه وقت و حتی تمام وقت در این رشته مشغول به کار هستند. اما با وجود این جذابیت و تنوع روز افزون باز هم شاهد بیکاری بسیاری از افراد متخصص هستیم. به نظر شما علت آن چیست؟ حتما شنیده اید که فلانی با سواد اندک ساختمانهای بزرگ میسازد و اطلاع دارید که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های معماری و عمران بیکارند. این چه رسمیست؟؟؟ باورکنید پزشکان هم از علاقه مندان و حاضران پر تعداد صنعت ساختمان هستند! چرا فکر میکنید برای شما سخت است و نمی توانید از بازار سود آور آن بهره مند شوید؟

 حتما جواب شما در نداشتن تجربه عملی در کارگاه، عدم آشنایی با اهل فن، نبود سرمایه های مختلف، بند پ و غیره است. اگرپای تجربه سالیانه و این دسته موانع وسط است، من با تکیه بر منابع کتابهای مختلف، تعالیم و مشاوره مداوم با اساتید، بهره گیری از ثمرات تحقیق آنها و پرهیز از تکرار کارهای انجام شدهو در انتها تجربیات اندک خودم، موانع این چنین را برطرف میکنم. فقط به تشویق و توضیح خلاقیت و کار آفرینی اکتفا نکرده و نسبت به توانایی هایی که از خودتان سراق دارید ، با مطالعه ی مطالب این کتاب مسیرهایی را برای انتخواب مناسب به شما پیشنهاد کرده و کار های مختلف را معرفی می کنم. شما هم بلاخره باید از جایی شروع کنید . من تا ذکر جزئیات با شما هستم. اگر لازم باشد وارد عمل شده و بر سر کارتان حضور میابم.


یک واقعیت

اکثر مهندسین عمران بعد از فارغ التحصیلی به دنبال استخدام شدن میروند که کار خوبی است اما در خود نمی بینند که کارآفرینی کنند و بیکاری و هر کار نامربوط را قبول نکنند. سیر کثیری از آنان متاسفانه بعد از آنکه مشغول به کار میشوند در طول دوران کاریشان کارهای تکراری را انجام داده و به عرصه های مختلف وارد نیستند. به نظر شما مشکل کجاست؟ باز هم اشاره میکنم به مقاومت در برابر تغییر یا ترس از شکست و حفط موقعیت فعلی! نظر مشترک میان اکثر جویندگان کار بدون سابقه بعد از فارغ التحصیلی در رشته های عمرانی این است که در دانشگاه کارها را یاد نمی دهند. افراد به شاخه ی کاریی وارد میشوند و یاد میگیرند. مثلا ساختمان یا فقط آب و فاضلاب. به نظر میرسد دانشجویان در انتهای پروژه های دانشجویی  فقط محاسبات و طراحی را یاد گرفته اند که اگر هم پروژه ها را برای تحویل به موقع به استاد به بیرون سفارش ندهند، باز هم جای تامل باقیست. به نظر شما دنیای کاری بیرون از دانشگاه چگونه خواهد بود یا چگونه یافتید؟ نظر من را بخواهید بیرون از دانشگاه دنیای دیگریست. مملو از علامت تعجب و سوالی که با آن روبرو خواهید شد و هستید. دنیایی که روابط فی مابین شما با کارگران و پیمانکاران، نگهبان، دلالان، راننده ها، و غیره مختلف است و نمی شود با همه یکجور کنار آمد، نمی شود با ادبیات دانشجویی، افکار خوشبینانه و لفظ به قلم بلانسبت مثلا با یک کابوی یا خدای نکرده احمق صحبت کنید و فکر کنید همه حرف های شما را میفهمند و میپذیرند. بعضا واقعا در درک مشکل دارند و خیلی ها برای منفعت بیشتر، خود را به خواب میزنند. برای شما سخت خواهد بود که با این جور افراد مختلف سرو کله بزنید. بهتر است با زبان سیاست با هر شخص یا گروهی به گونه ای متفاوت با گروه دیگری صحبت کنید. مثلا مدیران را با اعداد و ارقام در گزارشات یا مذاکرات کاری راضی کرده و کارگران را با وعده ی پاداش در تحویل به موقع کار تشویق و به کار سرعت بدهید. امروزه هوشیاری و مراقبت از کارتان بسیار مهم است. چراکه شما را دور میزنند، به اصطلاح زیرابتان را میزنند، سرتان کلاه میرود، بد قولی میکنند، موقه ی خرابکاری همه سعی میکنند علت را به گردن دیگری بندازندو...  اگر کار را ندانید، مصالح را نشناسید، اعتماد کرده، چک و پیگیری نکنید، با عرض پوزش از شما خواننده ی گرامی در این باغ وحش نمیتوانید عمر و سرمایه خود را هزینه کنید. برای کل بازار کار دنیا اینگونه میبینم.

از ترفندهای کم فروشی تفاوت وزن 1 متر میله گرد به اصطلاح هوا دمیده شده و فروخته شده به شما نسبت به اندازه وزن استاندارد آن بدون دمیدن هوا توسط کارخانه سازنده است که در مراحل ابتدایی ساختن ساختمان، آرماتور بندی تا کم فروشی سیم کشی واقعی درون دیوار را در مراحل انتهایی میتوان اشاره کرد. باید با استفاده از تجربه ی کاری دیگران با این به اصلاح خودشان زرنگ بازی و به عقیده ی من دزدی مقابله کرد. به این باور برسید که همه به شما دروغ میگویند مگر اینکه عکسش را ثابت کنید. پایه های کارتان را قوی طراحی کنید تا تحمل بار کاری در آینده برایتان دشوار نباشد. این پایه ها به ترتیب اولویت سلیقه ای من اعتبار،تخصص و تجربه هستند. برای بقاع در نوسانات مختلف بازار کار، اعتبار را موثرتر دانسته و در ادامه به توضیح نظرم می پردازم.


پایه اول اعتبار

خشت اول را گر زند معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

 یک نصیحت را از من به یادگار داشته باشید و آن این است، با وجود اینکه تمام کسانی که ممکن است در آینده برای شما یا با شما کار کنند نا مطمعن باشند اما شما صداقت، امانت، قناعت، تحمل و اخلاق خوش داشته باشید. زیرا نشان دادن این تفاوت نسبت به دیگران برای شما اعتبار و پایداری می آورد. ممکن است دیگران اینگونه نباشند اما شما با دقت و پیشبینی آنها را مهار کنید. میتوانید اقداماتی را انجام دهید که راه کم فروشی و دزدی را ببندید. مثل تحقیق، بررسی سوابق، مذاکره، شفافسازی وظایف، زکاوت و از همه مهمتر بستن قرارداد ها پیش از انجام کار و غیره. ممکن است که بعضی ها بگویند که دوره رعایت اخلاق کاری و غیره گزشته است. این را بدانید که اگر در کوتاه مدت جواب ندهد اما در دراز مدت ثمره آن را میبینید. اخلاقیات پایه اصلی کار شمارا تشکیل می دهند. بگزارید همه این فضایل را در وجود شما بیابند وبدانند روی حرف شما میتوانند حساب کنند در عین حال که به هیچ کس باج نمیدهید!


انجام امور دفاتر فنی و متره

راه انداختن یك دفتر فنی در فضای كمی از خانه ی شما مثلاً گوشه اتاق كار سریعی است.فارغ التحصیلان رشته های عمران و معماری پس از مرور مطالب دانشگاهی ، گذراندن دوره های تخصصی و یا كار در دفاتر فنی توانایی انجام این فعالیت ها را خواهند داشت كه البته برای كسانی كه نمره پروژه ی پایان دوران تحصیلاتشان بالا بوده است بسیار راحتتر خواهند بود. این فعالیت  ها عبارت است از :

1-   طراحی

2-   محاسبات

3-   تهیه و تنظیم صورت وضعیت ها

4-   متره و برآورد

لوازم : یك دستگاه كامپیوتر با لوازم جانبی و نرم افزارهای تست شده  و مطمئن ـ خط تلفن ثابت و همراه جداگانه تهیه كنید. E- mail خاص برای این فعالیت ها ثبت كنید و تجهیزات ارتباطی مانند اینترنت و فكس به شما كمك می كنند.

شیوه كار : كارت ویزیتی كه حاوی تمام اطلاعات شما باشد چاپ كنید و به كلیه دفاتر فنی دور و اطراف محدوده ای كه می خواهید كار انجام دهید مراجعه و پیشنهاد همكاری را برای فعالیت ها به صورت دست اول یا دوم ارائه كنید.مشتریان شما اغلب شركتهای ساختمانی ، پیمانكاران و سازندگان ساختمان هستند. مكان ها و به اصطلاح پاتق هایشان را شناسایی و با ظاهری آراسته به آنها مراجعه ، حضور خود را اعلام كنید . این یكی از بهترین روشهای تبلیغاتی است.برای جذب مشتری قیمت را مناسب و از روشهای تبلیغاتی مختلف استفاده كنید. كیفیت ، سرعت و ارتباط با مشتری انتان در شرایط مساوی شما را نسبت به رقیبان جلو می اندازد.

مشاوره مسكن

 این فعالیت به صورت روزمره برایتان درآمد ایجاد نمی كند ممكن است بعضی وقتها بازارتان داغ و بعضی وقتها مشتری نداشته باشید. جابجایی های فصلی هم بی تأثیر نیست . كار در این حوزه سود خوبی دارد. كسانی كه در این بنگاهها مشغول فعالیت هستند به صورت علمی و تخصصی با امر مسكن آشنایی ندارند پس شما نسبت به آنان برتری هایی دارید. شما می توانید در این بازار با توجه به تخصصتان و سرمایه كم شروع به فعالیت كنید . مراقب باشید كه كارفرما از شما سوء استفاده نكند و در انتخاب محل مناسب ، عرف سود شما و غیره دقت و تحقیق كنید.مشاورین املاك در خصوصو خرید ، فروش ، پیش فروش ، و اجاره در محدوده  ی خاص جغرافیایی مشغول به كار هستندو ممكن است بسته به بفت این محدوده در زمینه های مسكونی ، تجاری ، اداری ، واحدهای صنعتی و زمین فعالیت داشته باشند.اگر می خواهید با اندكی سرمایه این كار را مستقل شروع كنید ؛ از افراد با سابقه كلیه موارد و شگردهای كار را بیاموزید. برای این كار می توانید به آگهی های محلی و نیازمندیهای روزنامه ها مراجعه كنید و خیلی سریع به نتیجه برسید .اما همانطور كه گفتم در مورد گرمی بازار منطقه و غیره تحقیق كنید پوشش مناسب و تكنیكهای صحبت و راهنمایی مشتری با استفاده از تخصصتان رمز موفقیت شما هستند.

 

بیمه

تقریباً همه ی شركتهای بیمه گزار از داشتن ویزیتورهایی كه تخصص خاصی را در نوع بیمه دنبال می كنند استقبال می كنند ورود به این فعالیت به سرعت و طی یك جلسه نشست با مسئول آموزش بیمه گر صورت گرفته و فرم ها و نكات و حق درصد سهم به شما انتقال و گفته می شود. تقریباً در این بازار همه ی ساختمانهای تجاری ، اداری ، صنعتی و مسكونی و تمامی پروژه های مختلف در مراحل گوناگون ساختشان به بیمه نیاز خواهند داشت.نیازی به سرمایه ی خاصی نیست. موبایل ، لوازم دفتری و پوشش مناسب را داشته باشید و برای جذب مشتریان از آموزشهای شركتهای بیمه ، شرایط مختلف بیمه كردن ، مزمه ، امتیازات و اقساط و تكنیكهای مدرن استفاده كنید. یادتان باشد شما می خواهید مثل یك متخصص با یك متخصص صحبت كنید و او را مجاب كنید . معمولاً اعلام سریع اعداد و ارقام و حدود قیمت و كارشناس زیاد وقت مشتری نمی گیرد اما دلایل مهم هستند مثلاً تنها جایی كه ممكن است یك پیمانكار تمامی سرمایه ی خود را از دست بدهد.هنگام گود برداری در كنا یك ساختمان و یا خطر ریزش گود بر روی كاركنانش است اعلام قیمت دقیق به بیمه شوندگان بستگی به فرم و مواردی كه پر می شود دارد و توسط سیستم اداره بیمه اعلام می شود . پس هنگام صحبت و جذب مشتری باید حدود قیمت موارد مشابه را اعلام كنید و اگر او در پی مقایسه با بیمه گذار طرف قراداد قبلی خود و یا بیمه های دیگر است ، این تسلط شما از شرایط بیمه ی دیگر شركتها است كه می تواند به شما كمك كند. لازم نیست كه فقط در یك زمینه با یك شركت بیمه كار كنید . به شركتها مراجعه كنید كد بگیرید و آموزش ببینید .مثلاً شركت بیمه ی فلان بیمه بدنه خودرو را بهتر و ارزانتر برای مشتریان تمام می كند. اگر اهل حساب باشید به راحتی با دانستن ضرایب بیمه ها ، بانكها و موسسات می توانید  برتری خدمات را بفهمید.مثلاً ارزش خودروی فلان به مبلغ فلان و مدل فلان در ضریب 73% برای شركت بیمه ی شماره 1 ضرب می شود و ضریب 87%  برای شركت بیمه ی 2 ضرب می شود.نتایج محاسبات مبلغ پرداختی بیمه شونده است. حداقل پورسانت یك فقره بیمه 15000 تومان است تمامی ظرفیتهای خود ، خانواده ، همكاران و آشنایانتان استفاده كنید. از تمامی شرایط شركت بیمه كننده مثل اقساط بلند مدت ، ارسال با سرویس رایگان ، بالأخص تخفیفات استفاده كنید و رضایت مشتریان را جلب كنید كه این بزرگترین تبلیغ است .

آموزش

از جمله فعالیتهایی كه شما را از نظر معنوی و اجتماعی بالا می برد آموزش است. آموزش از نظر مالی نیاز به سرمایه ندارد.اگر می خواهید به صورت تخصصی وارد این مقوله شوید باید كلیه ی كتاب و جزوات مورد نیازتان را تهیه كنید و اگر دارای تسلط كافی نیستید تحت نظر اساتید یك دوره را بگذرانید.اطلاعات خود را مدام بروز كنید از تمامی روشها ی تبلیغاتی و مراجعه حضوری به كلیه آموزشگاهها با ارائه طرح درس و برنامه ساعات آموزش به صورت جدول هفتگی وماهیانه استفاده كنید و ظاهری رسمی داشته باشید. این كار بسیار انرژی بر است پس بین ساعات كلاسهایتان وقت برای استراحت در نظر بگیرید. خط خوانا ، شیوه آموزش ی روان و ساده گام به گام ، وسایل مدرن كمك آموزشی كار كلاسی ، نحوه ی ارتباط صحیح با دانشپژوهان ، رفع اشكال و اطمینان از یادگیری آنان شما را تبدیل به استادی محبوب می كند.برای شاگردانتان وقت بگذارید و با وسایل ارتباطی نظیر ایمیل ارتباطتان را حفظ و به سؤالاتشان پاسخ دهید. این شاگردان به صورت مستقیم و غیر مستقیم مبلغ كارتان خواهند بود.این جریان كاری دارای دوران اوج و افت می باشد پس برنامه ریزی هایتان بلند مدت باشد و تعرفه های دریافتی را منصفانه تنظیم كنید.

تولید نرم افزار های تخصصی:

برای آندسته از كسانی كه به كار تولید علاقه ای ندارند و برایشان از لحاظ فیزیكی هم مشكل ساز است تولید نرم افزارهای تخصصی بهترین گزینه است. در این فعالیت بیشتر تفكرشما نقش دارد.مسیر كار به شرح زیر پیشنهاد می گردد.از نرم افزارهای تخصصی و كاربران تمامی نواقص آنان را كشف و برای تولید نرم افزار جدید در زمینه های كاری مورد نیاز مشورت بگیرید. و دقت كنید كه با رفع مشكلات كشف شده برای تولید نرم افزار جدید با نوآوری مزیت آن باشدو خودش نیز مشكلی نداشته باشد . ساخت نرم افزار جدید را سفارش دهید. پیشنهاد می شود جهت سفارش نرم افزار جدید بهترین گزینه مراجعه به دانشكده های فعال دانشگاهها و دیدار و گفتگو و در نهایت كار با دانشجویان رشته كامپیوتر است. كار با دانشجویان كاهش هزینه و وقت را در پی دارد.پس از دریافت نرم افزارجدید به فكر عرضه آن با تیراژ بالا باشید. ممكن است بهترین فكر را برای ساخت این نرم افزار بكار برده اید و تلاش زیادی هم كرده باشید اما به دلیل عرضه غلط با شكست روبرو شوید.برای عرضه محصولات نرم افزاری جدید خود با شركتهای حرفه ای كه مدتها در این زمینه فعال بوده اند همكاری كنید. شركتهای خارجی هم هستند قبل از هر چیز نرم افزار را به نام خود به ثبت برسانید.یكی دیگر از دلایل شكست افراد در این زمینه سوء استفاده عده ای كپی بردار از محصولات بوده است.قفل گذاری محصولات هم امروزه خیلی مهم است و حتماً با چند نفر متخصص مشورت كنید مراحل احتیاط را كاملاً رعایت كنید.ورود به این عرصه با ساخت یك نرم افزار به پایان نمی آیدو كار را تمام شده تلقی نكنید.مستمراً كار خود را با دریافت سفارشات جدید ادامه داده و بدانید كه در بعضی مقاطع سفارش ها زیاد و بر بعضی دیگر هیچ سفارشی وجود نداردو انتظار در آمد ثابت نداشته و در آن هنگام كه وقت آزاد پیدا می كنید روی نرم افزار جدید كار كنید. یادتان باشد از فكر و تدبیر استفاده نمایید.

 

 با تشکر از توجه شما ادامه ی مطالب به زودی تنظیم و ارائه میشود.

نوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها : مشاوره درسی، پیشنهادکاری، کارهای بدون سرمایه، کارهای نیازمند سرمایه، آموزش کارکردن، نوآوری، مدیریت،
لینک های مرتبط :
شنبه 1 تیر 1398 03:22 ق.ظ

Amazing loads of wonderful facts!
only here cialis pills acheter du cialis a geneve acquisto online cialis cialis 20mg can i take cialis and ecstasy preis cialis 20mg schweiz cialis kaufen tadalafil tablets generic cialis 20mg uk only best offers cialis use
جمعه 31 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Wonderful information. Appreciate it.
canadian cialis cialis 5 mg cialis patentablauf in deutschland cialis 20 mg look here cialis cheap canada cialis alternative precios de cialis generico online prescriptions cialis buy original cialis cialis canadian drugs
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:24 ق.ظ

Position effectively applied!!
interactions for cialis ou acheter du cialis pas cher cialis pills in singapore order a sample of cialis generic low dose cialis buy cialis online nz cialis 5 mg scheda tecnica we recommend cialis info cialis tablets how much does a cialis cost
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:09 ب.ظ

Fine knowledge. With thanks.
tadalafil dosagem ideal cialis cialis australian price cialis generika cialis authentique suisse cialis australia org cialis patentablauf in deutschland costo in farmacia cialis walgreens price for cialis cialis 20mg prix en pharmacie
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:17 ق.ظ
erectile dysfunction home remedy http://viagralim.us erectile dysfunction home remedy !
If some one needs to be updated with most up-to-date technologies after that he must be go to see this web site and be up to date every day.
شنبه 25 خرداد 1398 11:24 ب.ظ

Superb forum posts. Thanks a lot!
cialis 20 mg cut in half cialis 30 day sample cialis generique 5 mg venta de cialis canada cialis cost cialis taglich cialis online nederland cialis baratos compran uk cialis price thailand cialis tadalafil
جمعه 24 خرداد 1398 04:53 ق.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of material.

cialis preise schweiz buy generic cialis cialis generico milano how to buy cialis online usa cialis en mexico precio cialis usa cost cialis 30 day trial coupon we recommend cialis best buy generic cialis at the pharmacy cialis venta a domicilio
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:44 ب.ظ

Whoa lots of amazing material!
free generic cialis price cialis per pill cialis 20 mg cost acquisto online cialis click here cialis daily uk cialis tablets for sale cialis venta a domicilio cialis dosage amounts enter site very cheap cialis cialis great britain
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:13 ق.ظ

You actually revealed it really well!
cialis super acti buying cialis in colombia cialis et insomni cialis 5 mg schweiz india cialis 100mg cost side effects for cialis generic cialis how to buy cialis online usa free cialis cuanto cuesta cialis yaho
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:47 ب.ظ

You've made your stand quite effectively!!
generic cialis in vietnam we use it 50 mg cialis dose how does cialis work generic cialis in vietnam cialis prices in england cialis professional yohimbe cialis tadalafil ou acheter du cialis pas cher cialis generisches kanada cialis free trial
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 04:17 ب.ظ
عالیه
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 11:28 ق.ظ
Greetings! This is my first comment here so
I just wanted to give a quick shout out and say I really
enjoy reading your articles. Can you suggest
any other blogs/websites/forums that deal with the
same subjects? Thanks a ton!
جمعه 2 فروردین 1398 01:11 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious
what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would
be greatly appreciated. Cheers
شنبه 22 دی 1397 03:17 ب.ظ
кредит на банковскую карту
кредиты на карту онлайн
оформить кредит онлайн
кредит через интернет по
паспорту
онлайн кредит на карту круглосуточно
شنبه 22 دی 1397 03:15 ب.ظ
кредит без отказа
кредиты онлайн на карту украина
онлайн кредит на карту без отказа украина
получить кредит онлайн украина
кредит срочно без отказа
شنبه 22 دی 1397 03:14 ب.ظ
онлайн кредиты на карточку
оформить кредит онлайн
кредит в интернете украина
онлайн кредит на карту круглосуточно
онлайн кредит на карту без
отказа украина круглосуточно
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:09 ب.ظ

Terrific knowledge. Thanks!
prices for cialis 50mg cialis per paypa cialis uk wow look it cialis mexico cialis generico postepay generic low dose cialis cialis dose 30mg side effects for cialis acheter du cialis a geneve buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:36 ق.ظ

Regards! Terrific information!
cialis taglich achat cialis en itali only best offers cialis use wow cialis 20 cialis billig price cialis per pill cialis price thailand cialis 5 mg scheda tecnica where do you buy cialis cialis 05
سه شنبه 13 آذر 1397 09:02 ب.ظ

Lovely information, Thanks a lot!
cialis for bph generic cialis levitra generic cialis tadalafil when can i take another cialis cialis from canada we recommend cheapest cialis cialis generisches kanada we choice cialis uk click now buy cialis brand safe dosage for cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 10:11 ق.ظ

Helpful information. Regards!
the best site cialis tablets generic cialis levitra price cialis per pill preis cialis 20mg schweiz preis cialis 20mg schweiz generic cialis levitra generic cialis levitra cialis 20 mg cut in half precios cialis peru canadian drugs generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 10:25 ب.ظ

You explained it wonderfully!
cialis 5 mg buy viagra or cialis cialis dose 30mg cialis coupons buy cialis non 5 mg cialis generici how to purchase cialis on line generic cialis pill online we recommend cialis best buy cialis wir preise
جمعه 9 آذر 1397 09:37 ق.ظ

Kudos! I enjoy it.
buy name brand cialis on line buy cialis sample pack cialis australian price cialis online nederland cialis alternative generic cialis in vietnam generic cialis pro only now cialis for sale in us weblink price cialis cialis per paypa
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:35 ب.ظ

You actually said that really well!
buy name brand cialis on line cialis purchasing ou acheter du cialis pas cher cialis pills boards recommended site cialis kanada cialis diario compra cialis rezeptfrei sterreich cialis usa cost cialis great britain cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:04 ق.ظ

Useful advice. Thanks a lot!
cialis tablets only best offers 100mg cialis cialis pills boards cialis 5mg billiger only best offers 100mg cialis cialis generico milano cialis generique 5 mg enter site very cheap cialis cialis sicuro in linea price cialis wal mart pharmacy
دوشنبه 9 مهر 1397 03:51 ب.ظ

Lovely postings, Thanks a lot.
cialis coupons cialis arginine interactio cialis prices where do you buy cialis click now buy cialis brand sublingual cialis online cialis soft tabs for sale viagra cialis levitra when can i take another cialis order generic cialis online
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:55 ق.ظ

Amazing plenty of terrific material!
cialis with 2 days delivery buy cialis online cialis canada on line cialis 10 doctissimo cialis without a doctor's prescription callus are there generic cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage recommendations calis
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:06 ب.ظ

Superb material. Thanks a lot!
cialis savings card prezzo di cialis in bulgaria cialis tadalafil online opinioni cialis generico purchase once a day cialis cialis reviews costo in farmacia cialis cialis 20 mg cialis 5mg billiger prices for cialis 50mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:30 ق.ظ

Regards. Lots of material.

buy viagra with prescription cheap generic viagra uk where can i purchase viagra cheap viagra uk online pharmacy for viagra buy viagra online no prescription purchase viagra online uk sildenafil online uk cheap generic viagra pills online where can you purchase viagra
یکشنبه 6 خرداد 1397 01:08 ب.ظ
I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure!
Keep up the great works guys I've added you guys to our blogroll.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 07:45 ق.ظ
займ без фото
кредит онлайн на картку
де вигідно взяти кредит готівкою
кредити онлайн в україні
деньги в долг онлайн на карту украина
деньги на банковскую карту срочно
кредит онлайн без отказа
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic